BU YAZIYI OKUMADAN İŞ GÖRÜŞMESİNE GİTMEYİN

Forbes Dergisinde yayınlanan bir makalede adayların iş görüşmelerinde pek de hazırlıksız yakalandığı sorulara yer verildi. Ben de sizin için bu sorulara muhtemel verilebilecek yanıtları ve altlarında yatan mantıkları bu yazımda toparladım;

1.“Sizi neden işe alalım?”
Genelde adaylar işveren ilanlarına bir ev ödeviymiş gibi çalışarak görüşmeye gelmedikleri için bu soruda zorlanırlar. İş görüşmesinde işverenin gözünde neden sizin bu iş için en doğru aday olduğunuzu canlandırmalısınız. İş ilanındaki görev tanımına ve uygun adayda aranacak özelliklere çalışarak mülakata gelin, ve sonra sizin geçmiş tecrübelerinizin o görevde aranan bilgi ve becerilerle ilişkisini anlatın.
2.”İş geçmişinizde çalışmadığınız dönemin nedeni nedir?”
İş verenler aslında insanların işlerini kaybettikleri için ve yeni bir işi hızlıca bulamadıkları için bir dönem çalışmadıklarını bilirler. Bu soruya cevap verirken, işsiz kaldığınız dönemde yaptığınız aktivitelerin listesini çıkarın. Önemli olan işsiz kaldığınız dönemi nasıl geçirdiğinizdir. Kendi (Freelance) projelerinizi hayata geçirdiğiniz dönemlik işler, sivil toplum kuruluşlarında gönüllülük çalışmaları, aile işinde görev almak, yeni bir beceri geliştirmek için kursa gitmek, …gibi aslında mülakatı yapan kişi bu sorusuyla, işsiz kaldığınız bu dönemi kendi adınıza ne kadar verimlilikle geçirdiğinizi bilmek ister.
3.”Bir önceki işinizde çalışırken en çok neyi değiştirmek isterdiniz?”
Önceki iş yerinizden ve eski çalışma arkadaşlarınızdan veya yöneticilerinizden haz etmeseniz de, aranızdaki köprüleri yakmış olsanız da onlardan bahsederken kelimelerinizi özenle seçiniz.
Bu soruya cevap verirken önemli olan eski işyerinizdekilerin sahip oldukları problemlerin sizin tarafınızdan ne kadar fark edildiğini görmektir. Bu bahsettiğiniz problemi neden siz oradayken çözemediniz? Cevabınızı verirken bir iş arkadaşınızı kötülemeden veya sizi tek sorumlu yapmayacak şekilde vermeye gayret edin. Örneğin eski işyerinizde değiştirmek istediğiniz orada kullanılan modası geçmiş teknoloji miydi?
4.”Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?”
Bu soru açık uçlu sorulduğu için, insanlar bu soruya cevap verirken özgeçmişlerinin tamamını anlatmaya, kişisel ve alakasız bilgileri aktarmaya başlarlar. Oysaki cevabınızın en fazla bir veya iki dakikayı geçmeyecek bir özet şeklinde olması yeterlidir. Cevabınızın dört başlıkta olmasını sağlayın; sırasıyla çalıştığınız firmalar, eğitiminiz, kariyerinizde şu an bulunduğunuz nokta, başvurduğunuz işe hizmet edecek kilit yetkinlikleriniz. Kendinize bu dört başlığı içeren bir tanıtım yazısı hazırlayın ve 1-2 dakikayı geçmediğinden emin olun. Bu soru aslında kişiyi mülakata ısındırmak için, rahatça cevap verebilmesi için sorulur. Bu yüzden vereceğiniz cevabın ucu bucağı açık yerlere gitmemesi ve derli toplu olmasını sağlayın, yani yazın tatile gittiğiniz yerler veya boş vakitlerinizde neler yaptığınızı, eski işinizden neden ayrıldığınızı bu sorunun cevabında anlatmayın.

5.”Sizden en az hoşlanan kişi sizin hakkınızda ne söyler?”

Kişiliğiniz ile ilgili ilk bakışta diğer kişiye negatif gelen ama aslında pozitif sonuçları da olan bir özelliğinizi söyleyin. Yani bu kişilik özelliğinizin farklı bakış açılarından bakıldığında ve duruma göre değişen hem zayıf hem de güçlü yönleri olabilir. Örneğin “aklımdakini karşımdakine doğrudan söylerim. İnsanların başkalarına fark ettirmek istemedikleri bir durumu onlara geri bildirim olarak verebilirim. Bu kimi zaman rahatsızlık verici olsa da, kişinin gelişim alanının farkına varmasını sağlar.” Ya da “sabırsız biri olduğum için iş arkadaşım ile aynı projede çalışırken zorluk yaşadığım oldu, ancak  benim sayemde işin vaktinde yetişmesini sağladığım için saygısını da kazandım.”

6. “Sizce gelişim alanınız nedir?”
Bu sorudaki asıl amaç kişinin kendi gelişim alanlarının ne kadar farkında olduğunu görmektir. Gelişim alanının farkında olan kişi kendisini geliştirmek için neler yapmaya başlamıştır. İlk adımını atmış mıdır, çözümü için istekli midir?…Örneğin finansal verilerle çalışmakta zorlandığını söyleyen bir kişi bu alanda kendini geliştirmek için neler yapmaktadır? Ya da ekip yönetimi konusunda gelişim alanı olan kişi gelişmek için hangi adımları atmaya başlamıştır?

Bir koç ile çalışarak ve gelişim alanında ilerlemeye yatırım yapmak çok olumlu bir etki ve sonuç yaratır.

Kaynak: http://onforb.es/1JMspQj