Geçenlerde Remzi Kitabevinde yeni çıkan kitaplara bakarken ismi ile dikkatimi çeken bir kitap oldu. “Her şeyin başı blog”. İsmi çok akıllıca geldi ve işime yarar bilgiler var mı diye sayfalarını karıştırmaya başladım. Kısa bir incelemenin ardından, sayfalarındaki ipuçları satın almak için bana yeterince neden vermişti. Bu kitap ile beğendiğim ve almak istediğim 8-9 kitap daha olduğunu fark edince, mağazadan almaktansa internetten almanın %25 daha düşük maliyete geleceğini karar verdim. Ardından bütün istediğim kitaplar 2 gün sonra masamın üstündeydi. Çocuksu sevinçle yepyeni kapakları olan ve mis gibi yeni kağıt kokan kitapları severek okumaya başladım. İlk olarak Herşeyin Başı Blog kitabını seçtim okumak için. Yazarı Salih Seçkin Sevinç hayli esprili, samimi ve akıcı bir dil ile yazmış kitabını. Kitabın kapağında yazan Kişisel ve Kurumsal Etki için Blogların Gücü ifadesi merak uyandırıyor. Salih Seçkin Harbiyiyorum adlı web sayfasını yazıyor. Kendisini sosyal medya uzmanı olarak tanımlayacak kadar deneyime sahip bir blog yazarı. Ayrıca edindiği tecrübelerini kitabında bonkörce paylaşıyor. Blog yazmaya karar verirken bu kitabı okumadan geçmeyin. Blog yazarlığını keyfi olarak yapsanız bile, blog’unuzun ulaşılabilirliğini nasıl artıracağınız, hatta blog yazarlığından nasıl para kazanabileceğinizi de bu kitapta bulabilirsiniz. İnternet dünyasının sunduğu pazarlama mecralarının nimetlerini ve uygun aplikasyonları  Salih Seçkin kitabında anlatıyor. Blog yazma konusunda cesaret veren kitabın sonunda diğer blog yazarlarını da tanıtıyor olması, Salih Seçkin’in az bulunan bir alçak gönüllülüğe sahip olduğunu gösteriyor.
Kitabın tanıtım sayfasında neler yazıyor bir bakalım;

Kişisel ve Kurumsal Etki İçin Blogların Gücü

Herkes kendini ifade edecek bir yol arıyor. Mağara duvarına çizilen resimden günümüzün sokak performanslarına uzanan yelpazede tüm insanlık, düşünce ve duygularını yansıtabileceği araçlarla hızla bağ kuruyor.

Okuduğumuz kitap, gezdiğimiz yer, giydiğimiz kıyafet, yediğimiz yemek ya da çalışma hayatında karşılaştıklarımız… Yazmak, fotoğraflamak, anlatmak, kayda almak istiyoruz.

Bloglar kalıcı ve bize özgü ifadelerin en kullanışlı araçları. Şirketlerin ve kuruluşların da kendilerini ifade etmeye, mesajlarını ulaştırmaya ihtiyaçları var. Doğru insanlara, doğru mesajı iletmek; diyalog kurmak ve süreklilik sağlamak gibi stratejik meseleler, blogları doğru kullanan şirketler için eskisi kadar netameli değil.

Dijital dünya henüz çok genç olmasına rağmen, o kadar çok geçici hevese sahne oldu ki… Sürekli değişen akıntıların arasında güvenli liman imkânı sunan blogların gücüne her geçen gün daha fazla şahit olacağız.

– Blog yazmanın profesyonel nedenleri
– WordPress, Tumblr. Hangi blog servisini kullanmalısınız?
– Blog türleri (kişisel bloglar, kurumsal bloglar, imece bloglar).
– Blog tasarımı, İçerik için kullanılacak materyal, Yorumların moderasyonu, Arama motorları, Kurumsal iletişimcilere tavsiyeler,
– Bloggerlarla nasıl iletişime geçilmeli?
– Blogdan para kazanma.