30 yaşındaki Kenyalı atlet Dennis Kimetto 28 Eylül 2014’te dünya rekoru kırdı.

Dünyanın en hızlı maraton koşucusu olan Kimetto, Berlin maratonunu 2 saat, 2 dakika ve 57 saniye ile tamamlayarak birincilik ödülünü aldı. Böylece tarihteki 2:03’lük rekoru geçmiş oldu. Peki çok değil 6 sene önce Kenya’daki aile çiftliğinde ineklerin peşinden koşan Kimetto nasıl dünya rekortmeni oldu?

Kimetto keşfedildikten sonra dünyanın en hızlı maratoncularının olduğu bir takımda çalıştı.  Takımdakilerin biri Geoffrey Mutai (2:03:02 ile Boston’da rekor kırmıştı.) ve  Kipsang, Kimetto’nun dünya rekorunun bir önceki sahipleriydi. Başarıya giden yollar zorluklar ile doludur. Bu zorlukları aşarken etrafınızdaki insanların kimler olduğu, hedefinize ulaşırken sizi geliştirir ve motive eder. Başarıya koşarken ulaşmak istediğiniz hedefe daha önce varmış veya o hedefi zorlamış iyi örneklerin yanınızda olması cesaret verir. Böylece hedefe ulaşmak için gittiğiniz yolu bu insanlarla beraber açabilirsiniz, tıpkı Kimetto ve mentoru Mutai gibi.

Kimetto dünyanın en hızlı maratoncusu olmadan önce bir çiftçiydi. Mutai’nin antreman grubuna katılmadan önce 2008 yılına kadar Kimetto bir çiftlikte çalışıyor ve günde 6,5 kilometre ineklerin arkasından koşuyordu. Aslında bu koşular sırasında tesadüfen keşfedildi.

Kimetto bu güne kadar kazandığı yarışlardan çok sayıda madalya ve para ödülleri  kazandı. Bu ödülleri halen atletizmi geliştiren ve genç atletlerin önünü açan Kenya’daki vakıflara ve okullara bağışlamaktadır. Kimetto kendi kariyerinde olduğu gibi, insanların başarmaları için, tesadüflerin yanı sıra yardıma ve desteğe ihtiyaçları olduğunu çok iyi bilmektedir. Babil’in En Zengin Adamı kitabındaki gibi, her zaman daha zengin olmak için kazandığınızın yarısını harcayın. Bu manevi ve maddi varlıkların paylaşılmasını sağlayan yüce bir ifadedir. Genç ve yetenekli atletlere destek olmak Kimetto’nun aynı zamanda yaşam amacıdır. Çünkü yeni dünya rekortmenleri bu çocuklardan çıkacaktır.

Merak edenler için Kimetto dünya rekorunu kırarken, onu birinciliğe taşıyan hızlı ayaklarına “Adidas Adios Boost” marka spor ayakkabılarından giyiyordu. Uzmanlar bu ayakkabıların da hızlı koşmasını sağladığını söylüyorlar. Yani başarıya giden yolda donanım da çok önemlidir diyebiliriz. Kimetto rekorunu kırarken onu izleyenlerin tezahüratlarının kendi inancını ve heyecanını artırdığını söylüyor. Bu kişilerden birisi olan Karısı Caroline’in bu heyecana dayanamayıp bayıldığını söylemeden geçemeyeceğim.