Sunumlarınızın daha iyi anlaşılmasını ister misiniz?

Sunumdan sonra da anlattıklarınızın hatırlanması sizin için önemli mi? O zaman sağ beynin fonksiyonlarını bilerek sunuş yapmak ilginizi çekebilir.

Renk ve Görsel Kullanımı Hatırlamayı Kolaylaştırır.

Bilim adamları insan beynini yüzyıllardır çözmeye çalışıyor. Bu gün gelinen noktada insan beyninin sol ve sağ bölümlerinin farklı fonksiyonları yönettiğini biliyoruz.

Sol beyin kelimeler, sıralamalar, mantık ve düzen ile beraber düşünme şeklini harekete geçirir. Sağ beyin ise renkler, ritm, hayal kurmak, bütünlük ve uzaysal bir düşünme fonksiyonlarını yönetir.

Eğitim sistemlerimiz yıllardır Sol beyni kullanmak üzerine işlemektedir. Bu nedenle Sol beyin ağırlıklı sunuşlar yaratıcılıktan ve mizahtan uzak, monoton sadece bilgi yüklemesi şeklinde olmaktadır. Anlatıcı sunuşu tamamlayarak görevini yaptığını düşünür, oysaki esas görev bilginin katılımcılara aktarılmasının yanı sıra, bu bilginin akılda kalıcı olmasının sağlanmasıdır. Bunun için Sol beyni ve Sağ beyni beraber kullanmak sunuşlardaki etkinliğimizi artırır.  Araştırmalar Sağ beyin fonksiyonu ile renklerin sunuşta kullanılmasının hatırlamayı % 78 oranında kolaylaştırdığını söylüyor.

“Ciddiye Alınmak İçin Sıkıcı Olmaya Gerek Yok”

Bu sözü Zühal Baltaş’tan ilk duyduğumda, işte bu dedim! Ne kadar doğru. İş ile ilgili katıldığım bir çok toplantıda ciddiye alınmak için sıkıcı olma tuzağına düşen bir çok kişi görmüştüm. Sonra yabancı bir şirketin CEO’su ile bir toplantıya katıldığımda, onun sağ beyne hitap eden sunumunu ne kadar keyifle dinlediğimi ve anlattıklarını hala hatırladığımı fark ettim. Canlı, renkli ve hayal gücünü harekete geçiren (SAĞ BEYİN) malzemeler kullanarak, bilgi verici, iyi düzenlenmiş (SOL BEYİN) bir sunuş yapabilirsiniz.

Renklerle gruplandırdığınız zihin haritaları tam da bu noktada işinize yarayacak bir yöntemdir.

Zihin haritası Nedir?

(ingilizcesi Mindmapping) -Kelimeleri ve düşünceleri birbirine bağlamak ve bunları bir anahtar kelime veya düşünce etrafında toplamak için kullanılan bir diyagramdır.

1960’lı yılların sonlarında Tony Buzan  tarafından geliştirilmiş olan etkili bir çalışma tekniğidir. (Kaynak: Vikipedia)

Düşünceleri oluşturmak, görselleştirmek, tasarlamak ve sınıflandırmak ile birlikte, eğitim alanında, organizasyonda, problem çözümünde ve karar alma süreçlerinde kullanılır. Bilgiler arasındaki anlamsal ya da diğer bağlantıları gösteren ortası resimli bir diyagramdır. Zihin haritaları genellikle diyagramlar, resimler, sözcükler ve çizgiler içerir.

Zihin haritasını sunuşun ana başlıkları ve alt başlıklarını akılda kalıcı bir şekilde göstermek için, büyük resmi alt detaylarla bir kerede anlatabilmek için de kullanabilirsiniz.

Bir zihin haritası oluşturmak için en az 4 renk kullanmanız iyi olur. Bu sayede farklı renklerle konunun alt grupları ayrılmış olur.

Kâğıdın ortasına konu başlığını temsil eden bir resim çizin. Ana konulara karar verin. Bu konuları temsil etmek üzere merkezden çıkan kalın hatlı kollar çizin.  Ana kollara anahtar kelimeler ve görselleri ekleyin. Görsel kullanımı sağ beyinin özelliği ile hatırlanmayı ve dikkat çekmeye yardımcı olur. Bu şekilde ana konuların alt konularını çizmeye devam edin.

Zihin haritasını en çok flipchartların üzerinde kullanıyoruz.

Flipchart’ı görsel malzeme olarak daha etkin nasıl kullanabiliriz?

Sunuşlarda sıklıkla power point kullanıyoruz. Sunuştaki ana başlıkları veya konunun  anlatımını yaparken flipchartları kullanırız. Flipchart’ı bir yazı tahtası gibi kullanırken aşağıdakilere dikkat etmeniz etkinliğini artırır;

  • Yazdığınız yazıların büyük harflerle olmasına dikkat etmek, katılımcıların daha rahat okumasını sağlar.
  • Uzun cümle yerine kısa ifadeler kullanmak ve kelime yerine görsel veya işaretler kullanmak yine sağ beyine hitap ederek, hatırlamayı kolaylaştıracaktır.

Flipchart’ta kelime yerine görselleri çizmeniz iyi olur. Bu görseller analojiler  şeklindedir. Örneğin kariyer kelimesine karşılık merdiven basamakları, işletme yerine bir bina resmi, hedef kelimesine karşılık güneş, duygusal bağ için kalp çizilmesi gibi…

Resim: Flipchart kullanımında kelimelerin analojik ifadeleri.