Benim de mezun olduğum Erickson Koçluk Okulunun ilham kaynağı Milton Erickson, psikoterapiye getirdiği sıradışı yaklaşımları ve kullandığı kapsamlı mecazlar ve öykülerle bilinir. Kendisi bunu çözüm odaklı yaklaşım olarak adlandırdı. Öğrencileriyle sık sık paylaştığı ve sonraları güven ve iyimserliğe dayalı bir danışmanlık yöntemi geliştirmesine yardım eden bir anısı:

“Güneşli bir bahar günüydü ve on yaşında küçük bir çocuktum. Otlattığım inekleri getirmek için babamın çiftliğindeki otlağa gidiyordum. Uzun ve sıkıcı bir yürüyüştü. Kendimi umutsuz hissediyor ve başka herhangi bir yerde olmak istiyordum. Birden şiddetli bir vızıldama duydum. Mavi gökyüzü boyunca hızla bana doğru gelen çift kanatlı beyaz bir uçak gördüm. Şaşırtıcı bir şekilde dalışa geçti ve alçalarak tarlalarımızı hızla süpürürcesine geçti. Üzerimden geçerken motorunun uğultusundan altımdaki toprak sarsıldı. Sonra kanatlarından gün ışığı yansırken, vadiden yukarı tırmandı ve bir sonraki yükselişte gözden kayboldu. Motorunun gürültüsü yitip gitti, cılız bir uğultuya dönüştü ve sonra etraf eskiden olduğu gibi sessizdi. Ilk defa o gün bir uçak gördüm, üstelik oldukça yakın bir şekilde.

Görüntü sadece bir anlık  olmasına rağmen, benim için oldukça heyecan vericiydi. İneklerle eve dönerken bile heyecanım sürüyordu. Hayatın bana sunduğu bu beklenmedik ödülü üzerine düşündüm ve şu sonuca vardım: Yaşamın ne getireceğini asla bilemezseniz, sizi her an şaşırtır. Bir sonrakinde neler sunacağını kim bilebilir???”

Türk Hava Yolları “Hayal Edince” Reklam filmi tam da bana yukarıdaki hikayeyi hatırlattı. Yarın ne olacağını bilmeden yaşarken, bizi yaşama tutunduran hayal gücümüz, umutlarımız ve yaşamın bize sunduğu, merakla beklediğimiz ama bizi habersiz yakalayan sürprizler. Erickson’ın dediği gibi “Bir sonraki adımımızla karşılaşacağımız sırların farkına varmak için tam olarak yaşamalıyız.”

Kitap: Bir Sanat ve Bilim Olarak Koçluk, Marilyn Atkinson ve Rae Choice-Dante Yayınları