“”…Genel Müdürüm söz verdiklerinin hiç birini yapmıyor, arkamda da durmuyor”…”

“Direktörüm duvar gibi bir adam, o kadar heyecanla anlatıyorum projeyi,  ondan bir tepki almak için harakiri mi yapmam lazım?!, beni dinlemediğini düşünüyorum…”

“Yöneticim projeme bir omuz atsa, başarılı olacağız ama nedense fikirlerimi desteklemiyor” Bu sözler tanıdık geliyor mu? Daha önce üstünüze erişemediğiniz durumlar oldu mu? Dün evet dediğine bugün pek emin değilim diyen bir yönetim ile mi çalışıyorsunuz? Üst yöneticinizi yönetmek, ikna etmek mümkün mü? Hiç değilse zor olmayan bir kaç yöntem deneyebilirim diyorsanız aşağıdaki yazıyı okumanızda fayda var.

  1. Gerçekleri görmesini sağlayın.

Mesela lojistik ile ilgili bir sorun yaşıyorsunuz ve yöneticiniz konuya yeteri kadar önem göstermiyor ve gerekli desteği vermiyor. Davet edin ve bir gün sizinle müşteri/saha ziyaretine gelmesini isteyin. Kendi gözüyle yaşadıklarınızı görmesini sağlayın, çünkü çoğunlukla insan gördüğüne inanır. Bu sayede onu işinize ortak edebilirsiniz.

  1. Bilgilendirin.

Yöneticiniz yürüttüğünüz projeye bir türlü bütçe vermiyor. Sorun ne olabilir? Acaba Projenizin detayları ve gidişatı hakkında yöneticinizin yeterli bilgisi var mı? Projenizin bütçesini alabilmek için CEO’nuzun önünde savunabilecek yeterli argümanlara sahip mi? Kendisini bu konuda rahat hissetmiyor olabilir mi?  Ona Yönetici özeti sayfaları hazırlayın. Kısa ve açık bir sunum yapın. Projenin dönüm noktalarını ve kritik başarı faktörlerini ve elde edilecek sonucun şirkete faydalarını, onun da kullanabileceği anahtar bilgiler ile aktarın.

  1. Zamanınızı harcamayın; zamanınızı akıllıca yönetin!

Yöneticiniz eğer çok geniş bir sorumluluk alanına sahipse, programı bu gün de dahil olmak üzere haftalarca dolu ve yoğundur. Zaman kıymetlidir. Vakit nakittir sözünü hatırlayın. Nasıl paranızı boşa harcamak istemezseniz aynı durum zaman için de geçerlidir. Bunun için yöneticiniz ile konuşmanız gereken bütün konulara hazırlıklı olacağınız bir çalışma yapın. Gereksiz detaylardan kaçının, açık ve net bilgileri özet olarak verin. Alternatif çözüm önerilerinizi hazır bulundurun ve kendisine sorunu anlattıktan sonra çözüm önerilerinizi paylaşın. Geri bildirim almaya hazır olun.

  1. Örnek olun.

Siz ona örnek olun. Yapmasını beklediklerinizi siz yapın. Mesela verdiği sözü tutmasını istiyorsanız, yaparım dediğinizi mutlaka yapın. Randevularına sadık olmayan bir yöneticiniz varsa, siz mutlaka zamanında gidin ve dakik olun. Sonra bir sözünü unuttuğu zaman sizin öyle davranmadığınızı, bir randevusuna gelmediği zaman sizin daima dakik olduğunuzu -onu eleştirmeden hatırlatın.

  1. Heveslendirin.

Üstünüzün yapmasını beklediğiniz şeyi yapmasına onu teşvik edecek bir yaklaşım geliştirin. Örneğin Sizin bu hedefi tutmanızın, bu projeyi hayata geçirmenizin, Performans kartlarınızdaki hedefleri başarmanızın bölümünüze, büyümeye katkılarının ve yöneticinizin hedeflerine ulaşmasına da katkı sağlayacağını ona gösterin. Onun hedeflerine ulaşmasında ona destek olun, hedeflerine ortak olduğunuzu çabalarınız ile gösterin. Onun önem verdiği insanların beğenisini, takdirini kazanın.

  1. O da bir insan.

Üst yöneticiler çoğunlukla yalnız kovboy gibidir ve astları ile aralarındaki performans ilişkisi arttıkça, görünmez bir mesafe de artar. Bu görünmez mesafeyi kapatan çalışanlar, üstleri ile daha insancıl bir ilişki kurarak onların yalnız dünyalarına girerler ve onlara eşlik ederler. Oysa çalışanların büyük bir kısmı üstlerinin pozisyonlarından çekinerek, onlardan uzak dururlar. Şartları ve ortamı değerlendirerek, üstünüze yakın temasta kalmanın yollarını bulun. Çekinmeyin, ne kadar yakın olursanız onunla daha güvenli ve rahat bir şekilde sorunlarınızı konuşur, desteğini ister, zorlukları tartışırsınız ve tabii ki onun gündemine girersiniz.

 

7.Tutamayacağınız sözler vermeyin.

Toplantılardaki baskılardan dolayı çoğunlukla yönetime tutamayacağınız sözler verip, sonra da bu sözleri gerçekleştiremeyeceğinizi anlayıp depresyona veya anksiyeteye kapılıp etrafı kırıp döküyor musunuz? Demek oluyor ki aslında birçok şeyi bir kerede kaybediyorsunuz. Bunların başında üst yöneticinize ve kendinize karşı olan dürüstlüğünüz geliyor. Sonra da size bağlı çalışanların gözünde olmadık istekleri olan mantıksız bir yönetici olarak algılanıyorsunuz.  Oysa yöneticiniz ile olabilecek evetler üzerinden konuşsanız size bağlı çalışanlara da amaç ve hedeflerinizi daha rahat açıklar ve hedefe bağlanmalarını sağlarken tepe yönetimi de olmayacak hedefler için yanıltmış olmazsınız.

  1. Asla varsaymayın!

İş hayatında varsayımlar doğru soruları sormanıza engel olur. Varsaydığınız zaman gözünüze gelen illüzyona inanırsınız. Bunun için asla varsaymayın, kendinizi zorlayın ve doğru soruları sorarak gerçek durumu araştırın ve gözleriniz ile görün. Varsaydığım durum gerçekten öyle mi?

Hazırlık, hazırlık, hazırlık… Altın kural budur. Yöneticiniz ile katılacağınız her toplantıya tam olarak hazırlıklı girin. Bilin ki girdiğiniz toplantıda size pek çok soru gelebilir ve bunların içinden bir iki tanesi bilmediğiniz sorulardan olabilir, ancak hepsine cevap veremezseniz bu hem sizin için felaket bir sonuç olur hem de bu durumu olumluya çevirmek zaman alır. Bu nedenle toplantı ajandalarına hâkim olun ve bu ajandalara göre toplantıyı yönetmeye çalışın. Öne çıkmasını istediğiniz konuları daha detaylı ele alın, her projeyi olumlu bir bakış açısıyla ele alırken, sorunlara değil çözümlere odaklanmayı hatırlayın.

 

Yeni işe başlayanlar için Cesur bir soru…

Kendinizi yöneticinizin yerine koyun ve şu soruyu cevaplayın: Beni işe aldıktan sonra bile hala benim işimi o mu takip ediyor? Evet, ise o zaman bana neden gerek olsun ki? Tabii ki size gerek var, yöneticinizin işe başladığınız zaman size işi göstermesi normaldir ama hala bunu yapıyorsa sizin yukarıda saydıklarımdan bazılarını yapmadığını fark etmeniz gerekir. Verimli iş ilişkisi çift yönlüdür. Yani hem sizin hem de yöneticinizin ortaya koyduklarıyla ilerler ve gelişir. Siz sadece yönetilmeyi beklerseniz, yöneticiniz de sizin işinizi takip etmeye başlar. Siz işinizi gerektiği gibi yönetirseniz, yöneticiniz geriye çekilip büyük resme bakabilecek ve işlerini daha doğru yapabilecektir.

Size burada önerdiğim yöntemlerin 3 veya 4 tanesini deneyerek kendi yöntemlerinizi ve şartlarınızı geliştirin. Göreceksiniz en iyi çözümü bulacaksınız.

İşinizde başarılı olmak iş hayatınızdaki mücadelenin bir yarısıdır. Diğer yarısı ise yöneticinizi yöneterek (iş birliği yaparak) mutlu bir iş ortamı yaratmaktır. Bu sizin ve üstünüzün arasındaki iş ilişkisini geliştirerek verimliliğinizin artırır.

Yönetici Koçluğu için daha fazla bilgi: elif.alpcan@elixirkocluk.com

Diğer yazılarım için: www.elixirkocluk.com