Bu başlığı Forbes’te gördüğümde merakla okumaya başladım. Hep inandığım bir teori vardır. insanlar şirketlerinden değil, yöneticilerinden ayrılırlar. işte bu kötü yöneticiler  mutlu ve şirketlerine bağlı çalışanların işten ayrılmalarına neden olurlar. Aynı şey  elbette benim için de geçmiş kariyerimde geçerli olmuştu. Bu yüzden Liderlik konusunda eğitim veya konuşma yaparken güçlü liderin, iyi yöneticinin çalışan bağlılığındaki rolünün ne kadar önemli olduğunu hep vurgularım.

Forbes’te Mart ayında yayınlanan bu makalede Liz Ryan 7 maddede kötü yöneticinin işaretlerini sıralıyor:

  1. Kötü yönetici zaten cevabı hep biliyordur.

Ona hassas bir konu ile ilgili bir öneri ile geldiğinde, bu öneriyi umursamaz veya seni alaşağı etmenin bir yolunu bulur. Yeni bir fikir ile gelmeni istemez. “Ben zaten bunu düşünmüştüm ” der veya ” “Burada sistemin nasıl çalıştığını bilmiyorsun” der ve Otoritesini korumaya çalışır. Ya onun yolundan gidersin ya da kapı oradadır.

  1. Kötü yönetici çalışanlarının neyi iyi yaptığını söylemektense, neyi kötü yaptığını söyler.

Gözü hep hatalardadır. İşin %99’nu iyi yapsan da, O %1’deki hatanın neden daha iyi yapılmadığını yüzüne vurur.  Kötü Yöneticiler ekiplerindeki kişilerle ilişki geliştirmeyi önemsemezler. Onlar kontrolü ellerinde bulundurmayı önemserler. Eğer işe hata yapma korkusuyla gidiyorsanız, kötü bir yönetici ile çalışıyorsunuz demektir.

3. Kötü yönetici olay çıkarır. İnsanları hiç rahat bırakmaz.

Kötü yönetici kendi içinin derinliklerinde, kendinden şüphe duyar. işinde yeteri kadar iyi olmadığı ile ilgili korkuları vardır.  Bu korkularını bastırmak ve bu sayede kendini daha iyi hissetmek için diğer kişileri bastırmaya, alaşağı etmeye çalışır. Bunu ondan şöyle cümleler duyduğunuzda anlarsınız; “Hala raporu bitirememişsin, senin sorunun ne? nasıl anlamıyorsun? nasıl yapamazsın bu kadar basit bir şeyi, sana inanamıyorum hala beceremiyorsun! bu alanda uzman olduğunu sanıyordum, bu hatayı yeni işe başlayanlar bile yapmaz!”

4. Kötü yönetici ne düşündüğünü bilmek istemez!

Kötü yönetici ekibindeki kişilerin fikrini sormaz. Şirket yönetimi çalışan bağlılığı anketi yolladığında, bir şekilde çalışanların bu ankette kendisi ile ilgili olumsuz şeyler yazmalarını engelleyecek sinyalleri onlara gönderir.

Kötü yöneticinin yapacağı en son şey aynaya bakmaktır. En sondan ikinci şey ise ekibine liderlik yapmaktır. Çünkü liderlik yapmak onun için korkutucudur. Güven yerine korkuyu seçer. Çünkü insanlar yöneticilerinden korkarlarsa, daha sessiz olurlar ve “söz dinlerler”.

  1. Kötü Yönetici hiç bir şeyin düzenini değiştirmek istemez.

Fikirleri de kolaylıkla değişmez, adeta taşa yazılmış eski zaman kanunları gibidir. İyi bir fikriniz olsa bile, kötü bir yönetici ile çalışıyorsanız bu fikri kendinize saklarsınız ya da en kötü ihtimalle bu fikri onun fikri olarak lanse etmesi için ona sunarsınız.

6. Kötü yönetici sesi yüksek çıkan çalışanları tehdit eder.

Kötü yöneticiler duygularını saklamazlar, onun otoritesini sorgulayan ve kendisine tehdit olarak gördüğü çalışanları yakın zamanda daha fazla iş yükü ile cezalandırıldığını veya en kötü görevlere verildiğini, veya haftasonu fazla mesaiyeye kaldığını görebilirsiniz.

Eğer yöneticiniz size bunları yapıyorsa, kendinize şöyle söyleyin ” vay canına bu adam/kadın benden korkuyor, çok komik şunun haline bak!” Dilerim ben yönetici olduğumda onun haline düşecek kadar korkak ve savunmacı olmam”

7. Kötü yönetici korkaktır. Hem de çok korkak!

Kötü yöneticiler zayıflardır, kendi gölgelerinden bile korkarlar. Kendi patronlarından korkarlar, kendi ile aynı pozisyonda çalışan iş arkadaşlarından korkarlar.   Her zaman aşırı hassastırlar ve bu yüzden onların çerçevesi belli kutularına girmeyen insanları azarlar ve onlarla itişirler.

Kötü yöneticilerden çok şey öğrenebilirsiniz. özellikle onların yapmadıklarını yaparak veya yaptıklarının tersini yaparak iyi bir yönetici olmayı öğrenebilirsiniz. Eğer bu 7 madde şu anki yöneticinizde varsa, artık oradan ayrılıp sizin fikirlerinize değer veren bir başka yönetici ile çalışma zamanınız gelmiş demektir.

Kaynak: http://www.forbes.com/sites/lizryan/2015/03/30/seven-signs-your-boss-is-a-weak-manager/