Hedefe ve rekabete odaklanırken nelerden ödün verdiğinizin farkında mısınız?

Bu saydıklarım sadece potansiyel tehlikelerdir. Eğer bu belirtiler sizde varsa bazı önlemler almanızın ve iş yaşam dengenizi tekrar kurmanızın zamanı gelmiş demektir.

Sadece sonuca odaklanan çalışanlar detaylardan ve kaliteden ödün verme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Sadece birinci olmaya ve rakiplerin hepsini geçmeye odaklanınca, bu uğurda ne gerekiyorsa yapmaya hazır olan kişiler aşırı bir çalışma temposuna girer ve iş yaşam dengesini yitirebilir.

İşe fazla odaklanan bir kişi sadece etrafındaki yakınlarını değil, kendisi ile olan bağlarını da kaybetmeye başlar.

Aşırı rekabetçi ve hırslı olduğunuzda, sonuca bir an önce gitmeye çalışırken önünüze çıkan ufak veya büyük her engelde aşırı öfkelenmeye başlarsınız. Aşırı öfkelenmek sağlıklı ve sağduyulu düşünmenize ve doğru kararları vermenize engel olur.

 

PEKİ NE YAPMALI?

Rekabeti sevin ama kendinizi kaptırmayın. Hızlı hareket etmenin avantajlarından yararlanın. Örneğin bu özelliğinizi değişikliklere hızlı adapte olmak için de kullanın. Hırslı olma özelliğinizi başarısızlıklardan yılmama konusunda azme çevirin. Tekrar tekrar denemek, düşsek bile kalkıp devam etmek iş yaşamında da özel yaşamda da büyük bir güçtür. Hedef odaklı olma özelliğinizi başladığınız işi bitirme ve elinizden gelenin en iyisini yapma becerinize dönüştürün. Bunu yaparken kendinizi ve etrafınızdakileri kırmadan yapmayı hatırlayın. Başarma arzunuzda ki yüksek enerjinizi birlikte çalıştığınız kişilere bulaştırıp, onlarda da hedefe odaklanacak motivasyonu yaratarak, işinizi emirle  yapan değil gönülle yapan kişilerin sayısını artırın. Bu sayede bütün kürekleri sizin çekmenize gerek kalmayacak ve geminizi ulaşmak istediği limana zamanında ve güvenle ulaştıran bir kaptana da dönüşmüş olacaksınız. Sahip olduğunuz özellikleri akılcı ve olumlu yönde kullandığınızda, hem iyi bir lider hem de kariyer basamaklarını güvenle çıkan bir çalışana dönüşebilirsiniz.