Karar Kitabı- The Decision Book

Stratejik düşünmek için 50 modelin anlatıldığı Mikael Krogerus ve Roman Tschappler’ın kitabını tavsiye ederim.
Kitap 5 bölümden oluşuyor;Kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz? Kendinizi daha iyi nasıl anlayabilirsiniz? Diğerlerini nasıl daha iyi anlayabilirsiniz? Diğerlerini nasıl geliştirebilirsiniz? Ve şimdi sıra sende bölümü.
Kitaptaki 50 model arasında Pazarlamada çok kullandığımız SWOT analizi, maliyet ve faydaları ölçtüğümüz BCG modelini, Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisini anlattığı piramidini görebilirsiniz. Ayrıca kitabın çizimleri çok anlaşılır ve doğal olmuş. Benim ilgimi çeken modellerden birisi Lastik bant Modeli.
Lastik Bant Modeli
Çoğumuzun eşi, çocuğu arkadaşı veya müşterisi karşımıza çıkıp bir konuda geleceğini etkileyecek bir karar vermesi gerektiğini söyler değil mi? Örneğin kariyeri, okul seçimi, bir başka şehre taşınma veya erken emekli olma gibi…Yapsam mı / yapmasam mı noktasında bu model işinize yarayabilir. Lastik bant modelinin karar verme noktasında bu 2 soruyu kendinize sormanız yeterli;
• Beni tutan ne?
• Beni çeken ne?
lastik modeli 2

İlk bakışta sık kullanılan artısı ve eksisini çıkarma yöntemine benziyor. Fark şuradaki beni tutan ne, beni çeken ne Soruları daha pozitif sorulardır. Ve iki cazip seçenek arasında kaldığınızda durumu aydınlığa çıkarır. Örneğin iş değişikliği fırsatınız var. Ama mevcut işinizden de memnunsunuzdur. Bu işten ayrılmaktan beni tutan ne (ler) var? Diğer işe geçmemi cazip hale getiren ne(ler) var diye sorabilirsiniz. Cevaplarınızı bir kağıda yazdığınızda üzerinde düşündüğünüzden daha fazla yol alabildiğinizi göreceksiniz.